Sağlık sorunları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler sunan alternatif sağlık yöntemleri ile bitkisel tedavi yöntemlerinin paylaşıldığı sağlık bilgileri sitesi.

Ne Aramıştınız?

5.04.2017

Sakal Kırandan Nasıl Kurtuldum?

sakal kıran tedavisi kesin çözüm
İleri Safha Sakal Kıran Hastalığı Görrseli
Yazımıza başlamadan önce şunu belirtelim;Şu anda bu sorunu yaşıyorsanız "İçiniz rahat olsun Sakal Kıran hastalığı tedavisi olan bir hastalıktır."Bu yazıyı okuduktan sonra sakal kıran sorunundan tamamen kurtulacaksınız!..

Sakal Kıranın Belirtileri Nelerdir?
Sakal kıranın belirtileri;belirli bir bölgede toplu iğne başı büyüklüğünde sık aralıklarla dökülmeler gözlenir,bu küçük dökülmeler birleşerek sakalda bozuk para büyüklüğünde dökülme oluşturur.

Sakal Kıran Nedir,Sakal Kıran Neden Olur?
Sakal kıran latince adıyla Alopesi areata; erkeklerde sakal bölgesinde toplu iğne başı büyüklüğünde dökülmelerle başlayıp bozuk para büyüklüğü görünümündeki dökülmere yol açan bir kıl kökü hastalığıdır.İlerleyen safhalarda sakalın belirli bölgelerine sıçrayıp birden fazla bozuk para şeklinde dökülmelere neden olan ve mevcut dökülmüş bölgelerde de genişlemelere neden olup yayılmaya başlayan bir hastalık çeşididir.Sakal kıran bulaşıcı değildir!..
Sakal kıran erken fark edildiğinde tedavisi çok daha kolay bir hastalıktır,sakal kıran müzmin bir rahatsızlıktır tedavi süreci uzundur ve sakal kıran sorununun en büyük sebeplerinden biride stres ve sıkıntıdır.

Sakal Kıran Sorunu Yaşayanlar Ne Yapmalı?
Sakal kıran erkeklerin en büyük kabuslarından biridir,bazı durumlarda sorun öyle vahimdir ki psikolojinizin bozulmasına sebep olur,fakat en tehlikeliside budur çünkü sakal kıran stresle (beslenir)doğru orantılı olarak artan bir hastalıktır.
Siz psikolojik olarak onu kafanıza taktığınız sürece stres ve sıkıntınız artar,stres arttıkça sakal kıran diğer bölgelere sıçramaya başlar yani çoğalmaya devam eder yada mevcut dökülen bölgede daha fazla sakal dökülmeye başlar,dökülen bölge genişler,kısacası bu durum sizi kısır bir döngü içine alır ve tedavi süreciniz uzar hatta uygulanan tedavi işe yaramaz hale gelir.

Bu yüzden sakal kıran sorunu yaşayan kişilerin ilk yapmaları gereken şey öncelikle bir psikiyatriste gitmeleridir.Psikiyatrisin verdiği ilaçlar hastayı rahatlatacak stres sorununu ortadan kaldıracaktır.
Bu aşamadan sonra hasta hemen bir Cildiye-Dermatoloji Deri Hastalıkları Uzmanına giderek ilaç tedavisi görmelidir,ilaçlarını düzgün bir şekilde aksatmadan kullanmaya başlamalıdır.
Bu tedavi sürecinde kortizonlu sakal kıran merhemleri,sakal kıran olan bölgeye sakal kıran için iğne tedavisi uygulanabilir,(Dip Not: Bazı doktorlar sırf bazı firmalarla anlaşmalı olduğu için saçma sapan şeyler yazabilirler örneğin;sadbe sakal çıkarıcı,minoksil,bioxcin forte,minoxidil,rogain,rogaine solüsyon veya Eeose Sakal Serumu vb. şeyler,bu gibi durumlarda temkinli olun verdikleri şeyleri araştırmadan almayın lütfen çünkü paranız çöpe gider!..Siz ne demek istediğimi anladınız zaten ;)
Tüm bunları yaptığınız halde 2-6 ay içerisinde sakal kıran sorununda veya sakalın döküldüğü yerlerde beyaz veya sarı tüylenme  başlayıp sakal çıkmıyorsa tedavi başarısız oldu deyip hiç paniğe kapılmıyorsunuz çünkü başında da söylediğimiz gibi sakal kıran sorunu çözümsüz bir hastalık değil,sakal kıran çaresi olan bir hastalık yeter ki doğru doktorlara,doğru yöntemlere,doğru bilgilere ulaşarak tedavi olun.

Baştada söylediğimiz gibi mutlaka geçecek çünkü bu hastalığı yaşayan binlerce insan var ve hepside bir şekilde bu illetten kurtulmuştur,kimisi doktor ve ilaçlar sayesinde kimisi psikolojik destekle kimisi de doğal yöntemlerle,kimisi koca karı ilaçlarıyla...
Hangi yöntem olursa olsun sonuçta sakal kıran sorunundan kurtulacaksınız,tek yapmanız gereken yılmamak,stres yapmamak,araştırmak ve tedaviyi düzenli bir şekilde sabırla uygulamaktır.

Psikiyatriste gittiniz,Cildiye-Dermatoloji Deri Hastalıkları Uzmanına gittiniz ilaçlarınızı düzenli bir şekilde aksatmadan kullandınız aylar geçti ama düzelme olmadı ise sakal kıran sorunu için doğal ve bitkisel yöntemlere başlayabilirsiniz.Hatta bazılarının küçümsediği o koca karı ilacı denen yöntemlere baş vurulacak(Bu arada dip not geçmeden edemeyeceğim,koca karı ilacı diye küçümsenen yöntemleri öğrenmek için elin Amerikalı yabancıları,araştırmacılar,doktorlar,Anadolu köylerini ziyaret edip köyün en yaşlılarından bu yöntemleri öğrenmeye ve kendi ülkelerinde geliştirip uygulamalar yaptıklarını belirtmek isterim)

Sakal Kıran Tedavisi Kesin Çözüm;
- En çok fayda edecek olan şey, bayan kuaförlerinin saç boyama işlemlerinde kullandığı hidrojen peroksittir. Eczanelerde yüzde 3’lük hidrojen peroksit hazırlatacaksınız. Bir kulak çöpüyle buna batırıp, sabah, öğle ve akşam, yani günde üç defa süreceksiniz. Yalnız,stresten de uzak durulması şarttır. 
Başka ne yapılabilir? Önce yüzde 3’lük hidrojen peroksiti yüzünüze günde 2-3 kere sürün. Ve arkasından da 1 tatlı kaşığı soğuk pres susam yağı ile 3-4 damla yine soğuk pres sarımsak yağını karıştıracaksınız, yüzünüze süreceksiniz. Bunu bir hafta kadar yapacaksınız.Bu uygulamayı sadece biz değil İbrahim Saraçoğlu da doğrulamış ve fayda sağlanacağını belirmiştir!..

Yukarıdaki işlemi denedik,geçmedi mi işte sakal kıran için bir diğer etkili yöntem;

- Günde 1 defa akşamları veya gece,1 diş sarımsağı ortadan ikiye bölüp tuza batırıyoruz ve sakal kıran olan bölgeyi o sarımsakla ovamaya başlıyoruz.Yalnız yumuşak şekilde değil sert bir şekilde sarımsağı tuzlayıp suyu çıkana kadar sakal kıranlı bölgeye yedirerek ovarak sürüyoruz.
- Tabi bu işlem biraz canınızı yakacak ve o bölge kızarıp tahriş olacak ama önemli olanda o bölgenin tahriş olup gözeneklerinin açılması ve kıl köklerini harekete geçirmesi.

-Ardından küçük bir kaba 1 çay kaşığı limon suyu,1 tatlı kaşığı vazelin,1 yemek kaşığı ardıç katranı koyup güzelce karıştıracağız ve sakal kıran olan bölgeye bu karışımı sürüp üzerine o bölgeyi saracak kadar bir parça lahana yaprağı koyuyoruz,lahana yaprağı antiseptik özelliğe sahiptir.
Bu uygulamayı her gece yada her akşam 7-10 gün boyunca yapacaksınız!..

NOT: Lahana yaprağı koymasanız da olur ama yaprak o bölgenin hava almamasını ve karışımın cilde iyi yedirilmesini sağlayacaktır.Ayrıca yatarken yastığınızın batmamasına ve karışımın dağılmasına engel olup bir yere bulaşmamasına da sebep oluyor yani bir nevi yara bandı vazifesi görüyor.

Dip Not: Ardıç katranına hiç bir şey katmadan direk sürme imkanınız varsa(yani ardıç katranının bıraktığı kahve rengi lekeden rahatsız olmazsanız)vazelin ve limon katmadan sadece ardıç katranı sürmek çok daha faydalı olacaktır.

-Tüm bu uygulamalardan sonra orası kabuk bağlayacak kabuk döküldükten sonra tüylenme başlayacak sarı tüyler ve beyaz tüyler görünmeye başlayacak ve beyaz sakallar çıkmaya başlayacak...

Bu yöntemde mi işe yaramadı ki işe yarayacak merak etmeyin, ama biz yaramadığını farz edelim ve  bir uygulama daha paylaşalım..İşte Sakal Kıran için bir diğer yöntem;

- En son çare sirke ruhudur bu çok acı veren bir yöntem olduğu için en son çare olarak uygulamanızı tavsiye ederim,gerçi yukarıdaki yöntemleri uyguladıktan sonra sirke ruhuna gerek kalmayacak ama çok ileri safhalarda ve inatçı olanlarda uygulanması gerekebilir.

NOT: Sirke ruhunun nasıl uygulanacağını yazmadım çünkü yukarıdaki uygulamalar sayesinde sakal kırandan zaten kurtulacaksınız,sirke ruhunun nasıl kullanılacağını yazmamamın bir diğer sebebi de sirke ruhunun oranının iyi ayarlanamadığı ve seyreltilerek kullanılmadığı durumlarda deride kalıcı hasarlara yol açması ve zehirli olmasından dolayı uzman kişilerce ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır!..Çünkü sirke ruhu basit bir madde değildir bildiğiniz "asetik asit" tir.

Sakal Kıran Kendiliğinden Geçer mi?
Sakal kıran kendiliğinden de geçer fakat bu çok uzun zaman alır (2-3 yıl), ayrıca bu zaman zarfında stressiz ve sıkıntısız bir hayat sürmeniz gerekir,müdahale edilmeyen sakal kıran yüzün her yerine yayılır bu sizi görüntü olarak ve psikolojik olarak rahatsız etmiyor ise çok geniş ve rahat bir yapıya sahipseniz hiç bir şeyi kafaya takmıyorsanız,maddi ve manevi açıdan hayatınız dört dörtlükse bir süre sonra kendiliğinden geçebilir.Tabi ki kimsenin hayatı yukarıda saydığım gibi toz pembe olmadığı için sakal kıranın kendiliğinden geçmesi çok zordur.


Sakal Kıran Ne Zaman Geçer?
Sakal kıran inatçı bir hastalıktır kısa sürede geçmez sakal kıranın doktor tedavisi ve bitkisel uygulamalar sayesinde 1,5-6 ay arasında geçer.İlk safhalarda müdahale edilirse 3 ay gibi bir sürede ileri safhalarda sakalın bir kaç bölümüne sıçramış ve sakalda geniş yer kaplamış ileri derece safhalarda iyileşme süreci 6 ay bile sürebilir.
Sakal kıran hakkında ekşi sözlükte ve diğer sözlüklerde yazılmış çok saçma yorumlar var hatta bazıları bu konu hakkında dalga geçip saçma sapan önerilerde bulunmuşlar,sakın ola bu yorumları kafanıza takmayın ve kendinizi üzüp stres yapmayın,bu hastalığı yaşamayan bilemez bu yüzden abuk sabuk yazıları ve sakal kıran hakkında yorumları okuyup canınızı sıkmayın,yukarıda yazılanları harfiyen uyguladığınızda emin olun ki en fazla 6 içerisinde sakal kırandan eser kalmayacak!..

Derdini veren Allah şifasını da veriyor inşallah,moralinizi bozmayın şimdiden geçmiş olsun!..

Editörün Notu: Lütfen sakal kıran hastalığına yakalanan,bu hastalıkla mücadele eden ve bu hastalıktan kurtulan kişiler aşağıda yorum kısmında bildiklerini,yaşadıklarını,tedavi sürecinde yaşadıkları tecrubelerini,çektikleri sıkıntıları ve nasıl iyileştiklerini yazarlarsa hem yazdığımız yazıya katkı sağlamış olacaklar hemde bu makaleyi okuyup sakal kıran sorunundan muzdarip olan hastalara moral ve fayda sağlamış olacaktırlar.Unutmayın yazacağınız 3-5 kelime insan hayatına ve montivasyonuna fayda sağlayabilir!..

7 yorum:

 1. Sakal kıran sorunu26 Nisan 2017 00:00

  Harika anlatılmış ve kesin çözümler içeren bir makale olmuş,benim babamda sakal kıran sorunu yaşadı ve yukarıda yazdığınız sarımsak uygulamasını yaptı inanın 2-3 ay içinde sakal kırandan eser kalmadı,öce sakallar beyaz çıkıyor ama sonra gerçek rengine kavuşuyor.Böyle faydalı ve çözümler sunan yazılar paylaştığınız için tekrardan çok teşekkür ediyorum ve sizlerden bu tarz yazı ve makalelerin devamını bekliyoruz,iyi akşamlar

  YanıtlaSil
 2. YAklaşık 1 buçuk 2 senedir bende sakal kıran var. Doktorun verdiği kortizonlu kremler karışımlar 6 aydır tedavi görüyorum. giden bazı sakallar geri geldi ama çoğu hala inçe beyaz tüy şeklinde. Dün saçımda da çıktığını görünce sabah apar topar hastaneye gittim. 4.kez kortizonlu iğne yaptılar. 1ay sonra gene gideceğim. Yapılan tahliller temiz çıkıyor. Hergün bir sürü ilaç sürmekten bıktım.tabiri caizse yamalı eşek gibi dolanıyorum ortada. Genelde çevremde başına gelen insanlar üç beş ay içinde kendiliğinden geçtiğini söylüyor. İnşallah bende kurtulurum.

  YanıtlaSil
 3. Selam aleyküm arkadaşlar 20 yıldır zaman zaman saçkıran yaşayan biri olarak size tavsiyem saçkıran olan bölgeye batikon eski adıyla tentürdiyot sürmeniz günde bir defa sürün bir iki saat sonra yıkayın veya rahtsanız duş aldığınızda yıkayın ben 20 yıldır bu yöntemle her defasında sorunu hallettim,en son iki üç ay önce saç kıran vardı bende berberim orayı çizip birşeyler yapalım dedi ama ben batikonla halletim ,inşallah sizede yardımcı olur saçınızın temiz veya duştan sonra temiz olarak yapılması önemli değil ben batikonu pamukla sürüp sonra saçımı yıkadım veya duş aldım hep bu şekilde saçlarım geldi geri inşallah sizlerede faydalı olur

  YanıtlaSil
 4. bende sakal kiran var ama 5 aydir beyaz tuğler var ve halenn duzelmedi kac ayda. daha beklemeliyimm

  YanıtlaSil
 5. Kardeşlerim ana neden stres yani en temel neden bu gelelim tedavi yöntemine sakal kiran olan kardeşlerim kesinlikle yüze sarımsak kullanmayın iz kaliyor ve kırmızılik uzun süre geçmiyor kortizon içeren losyonlar isepek yaramıyor peki ne yapıcaz oksijen peroksit kullanıcaz ama kesinlikle yüzde 3 lük olucak peki nerden bulabiliriz internetten sipariş verebilirsiniz bir çok sitede satıliyor ama tekrar ediyorum yüzde 3 lük olucak ben 10 tl ye 1 litre aldım eve kadar geldi kargo ücretsiz inanın kullandıktan bir hafta sonra sakallarım çıkmaya başladı yeni dökülmuş bölgeyi 2 günde tedavi etti bu pamuklu çubukları alin dökülen yerlere sabak akşam sürün emin olun ben tüm tedavi yöntemlerini denedim sonucu sadece burdan aldım hem maliyeti ucuz hem etkili lütfen boşuna paranızı harcamayin sinir sitres yapmayın inşallah bu uygulama sonrası kurtuluşunuz olacak saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne samimi icten yazmisnz..dediklerinizi yapacagm insallah faydasini gorurum

   Sil
 6. Arkadaşlar bu yazıyı kim yazdıysa doğru yazmış. En büyük sebebi sıkıntı stres. Bu bende ikinci defa oluyor. Dökülen yerlerden sakal geliyor ama sarı tüy olarak başta. Bir kaç ay böle oluyor sonra geri normallesiyor. Ben nasıl kurtuldum kezzapla(asidik asit) yaktirdim. En hızlı çözüm bu olduğu için. İşi bilen biri yaptıkça sorun yok. Sadece kokusu basta uygulanırken biraz sıkıntılı ve bir de bir süre yanma hissi yaşıyorsunuz.

  YanıtlaSil

Yorum Yaptığınız İçin Teşekkürler...